data publikacji: 04-04-2020

II linia metra otwarta
Płocka + Młynów + Księcia Janusza

Po długich miesiącach utrudnień mieszkańcy Woli (Młynowa, Ulrychowa i Koła) mogą odetchnąć z ulgą, tak jak zapowiadano 4 kwietnia oddano do użytku nowe stacje metra na Wolskim odcinku.

Ze względu na sytuację epidemiczną, nie było tłumów i świętowania, co kilka minut na stację docierały pojedyncze osoby, kilku fotografów, ktoś z obsługi i to wszystko. Metro przez cały dzień woziło powietrze ze stacji Księcia Janusza na Woli do stacji Trocka na Targówku.

Nie tylko stacje ale tren wokół Wolskiego odcinka zmienił się nie do poznania. Powstały nowe chodniki, ścieżka rowerowa, nasadzenia, trawniki, nowa nawierzchnia asfaltowa. W tym miejscu widać jak w soczewce że kompleksowe planowanie i projektowanie ma sens.

Nowe stacje wydłużyły linię metra o 3,4 km. Przejazd ze stacji Trocka do Księcia Janusza zajmuje około w 27 minut.

Wykonawcą nowych stacji metra na odcinku Wolskim jest Turecka firma Gulermak. Prace trwały około 3 lat. Wartość kontraktu opiewała na 1 miliard i 100 milionów złotych.

A oto jak prezentują się nowe stacje metra na Woli (zdjęcia).


Stacja II linii metra - Płocka

stacja 2 linii metra płocka

Stacja Płocka jej wygląd nawiązuje to przemysłowej przeszłości tej dzielnicy. Elewacja jest ozdobiona panelami o kolorze miedzi, mosiądzu, stali. Przypominamy że kiedyś na Woli było mnóstwo fabryk i fabryczek, produkowano tu m.in. mosty, wagony kolejowe, a także najlepsze piwo na świecie, telewizory, radioodbiorniki i wiele więcej.


Stacja II linii metra - Młynów

stacja 2 linii metra młynów

Projektanci projektując stację Młynów nawiązali do pobliskiego Parku Wodnego Moczydło. Ściany są w kolorze granatowym natomiast słupy i sufit w kolorze bieli.

Dla niewtajemniczonych dodam że w okolicy stacji Młynów przy ulicy Górczewskiej znajduje się słynna Pracownia Cukiernicza "Zagoździński". Można tu zakupić jedne z najlepszych pączków w Warszawie. Legenda głosi że sam Józef Piłsudski wysyłał swojego adiutanta po pączki do cukierni "Zagoździński".


Stacja II linii metra - Księcia Janusza

stacja 2 linii metra księcia janusza

To prawdziwa perełka, zielona oaza, świetnie zaprojektowane ławki. Stacja Księcia Janusza to nawiązanie do okolicznych pięknych parków których tu nie brakuje. Największe z nich to Park Szymańskiego, Park Moczydło, Park Sowińskiego, Park Powstańców Warszawy, jest jeszcze lasek na Kole o powierzchni 43 ha. (co prawda przedzielony torami kolejowymi).


Wejście na stację Księcia Janusza

stacja 2 linii metra księcia janusza


Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane


avatar2020-05-01   Jola
Dobrze , że już ukończony nowy odcinek metra. Fajnie się prezentuje .
avatar2020-05-01   Jola
Fajny materiał, ciekawa historia.

W TEJ KATEGORII