data publikacji: 20-03-2020

Rzeźby z Metalu z 1968 roku na Woli

artysta spawacz

Wystawa metalowych rzeźb przez ostatnich kilka lat była zlokalizowana na pasie zieleni na ulicy Kasprzaka. Nazwano ją galerią "samochodową", bowiem ciekawe formy można było podziwiać zza okna samochodu stojącego w korku.

Nowe miejsce na skwerze płk. Pacaka-Kuźmirskiego wydaje się dużo lepszą opcją, rzeźby są widoczne z przejeżdżającego tramwaju, autobusu. Zresztą sąsiedztwo wydaje się obecnie dużo lepsze, po drugiej stronie ulicy wznosi się majestatyczna Cerkiew. Wcześniej skwer nie zachęcał do odwiedzin, obecnie to miejsce nabrało jakości, ma szansę stać się punktem który będzie chętnie odwiedzany przez artystów, turystów a także zwykłych spacerowiczów.

Rzeźby to pozostałość po I Biennale Rzeźby z Metalu w 1968 roku. Udział w wydarzeniu brali twórcy z Polski i zagranicy. Założeniem Biennale było skonsolidowanie sztuki i przemysłu. Potrzebne do wykonania rzeźb metalowe elementy, głównie odpady poprodukcyjne, oraz całe zaplecze techniczne artystom, zapewniły stołeczne fabryki. W rezultacie, współpraca przełożyła się na powstanie 60 konstrukcji z metalu, w większości abstrakcyjnych, stworzonych przez 35 twórców.

Na ulicę Kasprzaka wraca Tramwaj, to była główna przyczyna przenosin "galerii samochodowej" z ulicy Kasprzaka na skwer. Rzeźby które ocalały przed zakusami złomiarzy i nie poddały się całkowicie zębowi czasu, głównie rdzy, otrzymały nową powłokę, zostały wyczyszczone i odmalowane, aby cieszyć oko przez kolejne dekady.

Ta wystawa to dobra lekcja nowoczesnej sztuki z poprzedniego wieku, ale jeszcze większa lekcja historii Warszawy. Za 10, 20 lat nowe pokolenie nie będzie wiedziało że w Warszawie były fabryki. Że niebo nad Warszawską Wolą nie było zawsze takie same. Że w XIX w. na horyzoncie były widoczne wiatraki, natomiast 100 lat później dzielnicę spowijał gęsty dym z dziesiątków kominów fabrycznych.

Na skwerze są można obejrzeć m.in rzeźby:

  • "Żyrafa" - Władysław Dariusz Frycz
  • "Awangarda" - Bronisław Kubica
  • "Kompozycja" - Tadeusz Sieklucki
  • "Stalowa Etiuda" - Jan Jaworski

żyrafa - Władysław Dariusz Frycz

awangarda  - Bronisław Kubica

rzeźba z metalu 1968

rzeźba z metalu 1968

rzeźba z metalu 1968

rzeźba z metalu 1968

rzeźba z metalu 1968

rzeźba z metalu 1968

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane


avatar2021-10-13   Regan
Siedzialem jej na glowie
avatar2020-03-17   Edyta
Żyrafa jest niesamowita.

W TEJ KATEGORII