data publikacji: 20-03-2020

Osiedle Akademickie "Przyjaźń" na warszawskich Jelonkach (Bemowo)

Na granicy Woli i Bemowa na warszawskich Jelonkach obecnie część dzielnicy Bemowo znajduje się urokliwe i pełne ludzkich historii Akademickie Osiedle "Przyjaźń".

Osiedle zostało wzniesione w 1952 roku, na potrzeby mieszkalne budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. W skład osiedla wchodziły dwa rodzaje domów: baraki dla robotników i domki jednorodzinne dla kierownictwa. Dodatkowo na terenie osiedla "Przyjaźń" znajdowały się takie obiekty jak: stołówka, klub, kino, księgarnia, poczta, łaźnia i kotłownia.

Robotnicze baraki zostały zbudowane z materiałów pozyskanych z demontażu obozu jenieckiego Stalag I-B "Hohenstein", natomiast kilka domów zakupiono z Finlandii. Polski rząd zawarł kontrakt: fińskie domy za polski węgiel. Pomysłodawcą kontraktu wiązanego był minister górnictwa i energetyki Jan Mitręga. Pierwsze domy fińskie pojawiły się na Śląsku, kolejne w Warszawie dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki.

Po ukończeniu budowy PKiN w roku 1955, osiedle zostało przekazane warszawskim uczelniom. Do dnia dzisiejszego działa tu akademickie osiedle. W roku 1978 na osiedlu "Przyjaźń" mieszkało 1190 pracowników warszawskich uczelni wraz z rodzinami (głównie w domach fińskich), natomiast w pozostałych obiektach 1200 studentów.

Jakie są warunki życia w akademiku na osiedlu "Przyjaźń" w jednym z tych baraków, zapytałem jego coraz mniej licznych mieszkańców.

  1. Jakie macie ogrzewanie?
    - Ogrzewanie jest mamy kaloryfery ale jak jest mróz to na okna wieszamy koce bowiem są duże nieszczelności.
  2. Czy macie kuchnię?
    - W każdym domu jest kuchnia, raczej to przypomina warunki polowe, płyta do gotowania na prąd tzw. didżejka.
  3. Kto tu mieszka?
    - Trudno powiedzieć, studentów coraz mniej, w tym baraku obok to mieszkają hindusi (być może to studenci zaoczni) wieczorem parkują tu swoje skutery a w dzień rozwożą jedzenie.
  4. Jaki jest stan techniczny tych domków?
    - Baraki mają swoje lata wymagają pewnego nakładu, m.in. wymiany okien i remontu sanitariatów. Wystarczy spojrzeć na dachy baraków, na połowie z nich zalega jeszcze azbest w formie eternitu.

osiedle przyjaźń Warszawa Jelonki

osiedle przyjaźń Warszawa Jelonki

osiedle przyjaźń Warszawa Jelonki

osiedle przyjaźń Warszawa Jelonki

osiedle przyjaźń Warszawa Jelonki

Podsumowanie

Osiedle pięknie się prezentuje wiosną i latem jak wszystko wokoło zakwitnie. Przez chwilą można poczuć się jak na rosyjskiej czy białoruskiej wsi, na cały koloryt osiedla ma wpływ barwa elewacji szczególnie baraków.

Widok trochę psują reklamy, altany, garaże i płoty. W sumie trudno się dziwić, każdy chce zorganizować swoje otoczenie tak, aby było wygodne i bezpieczne dla jego mieszkańców.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane


avatar2024-01-14   Zygmunt
Mieszkałem tam w roku akademickim 1976-1977.Atrakcja pluskwy.Łaźnia była czynna przemiennie dla kobiet i mężczyzn 3 dni/3dni.Klub studencki "Karuzela" z kinem - spoko.
avatar2023-01-12   Ed
Prawdziwy skansen na pograniczu Woli i Bemowa! Wiosną i latem to nawet tam jest przyjemnie :)
avatar2021-12-22   Antek
Widać pełno tam azbestu na dachach, ciekawe czemu prezes tych domków ich nie remontuje, widać elewacje odświeżone ale na wielu dachach zalega jeszcze Eternit.
avatar2020-03-17   K
Teren piękny przy nowych stacjach metra, nie jeden deweloper pewnie byłby zainteresowany przejęciem terenu. Zresztą na Bemowie takie rzeczy już się dzieją.

W TEJ KATEGORII