data publikacji: 02-08-2024

1 sierpnia 2024 - 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - Pamięć, Bohaterstwo i Historia!

Mieszkańcy Warszawy - obchodzą 80. rocznicę powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2024 roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obecnie uważanego przez wielu historyków jednego z ważniejszych i zarazem tragicznych wydarzeń w historii naszego kraju. Powstanie Warszawskie był to największy zryw wolnościowy w okupowanej Europie przeciwko niemieckiemu oprawcy. Powstanie trwało 63 dni i zakończyło się całkowitą klęską. Jednak przegrana z czasem została przekuta w symbol niezłomności, odwagi i dążenia do wolności narodu Polskiego.

Powstanie Warszawskie było częścią dużej operacji wojskowej, ostatecznym celem było oswobodzenie Polski spod hitlerowskiej okupacji. W ramach Akcji "Burza" Armia Krajowa planowała wyzwolenie stolicy, aby przyjąć nadchodzące ze wschodu wojska sowieckie jako gospodarz i w ten sposób zabezpieczyć niepodległość Polski przed rosnącymi wpływami Stalinowskiej ZSRR.

Decyzja o rozpoczęciu powstania była trudna. Pomimo braku wystarczających zasobów wojskowych i zaopatrzenia dowódcy AK, licząc na wsparcie ze strony aliantów oraz sowietów, postanowili rozpocząć zbrojną walkę z okupantem. Jak już wiemy wsparcia ze wschodu nigdy nie otrzymaliśmy. Choć powstanie miało początkowo przynieść długo wyczekiwaną wolność, doprowadziło do niewyobrażalnych strat w cywilach i ogromnych zniszczeń Warszawy.

Przebieg powstania

Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00, znanej jako "Godzina W". Pierwsze dni walk przyniosły lokalne sukcesy, do tych sukcesów możemy zaliczyć: zajęcie magazynów na Stawkach, zdobycie Poczty Głównej, wyzwolenie Gęsiówki oraz zdobycie PAST-y. Jednak z czasem braki w uzbrojeniu i w stanie osobowym, przyczyniły się do pierwszych porażek. Okupant szybko wdrożył w życie plan całkowitej zagłady miasta i jego mieszkańców, sprowadzając do Warszawy dodatkowe siły, w tym oddziały pancerne i lotnictwo, upór okupanta doprowadził to powolnej gehenny stolicy.

Mimo bohaterskiego oporu, sytuacja powstańców stawała się coraz trudniejsza. Brak uzbrojenia, amunicji, żywności, leków, oraz zniszczenia miasta powodowane przez niemieckie bombardowania, sprawiały, że los powstania był przesądzony. 2 października 1944 roku, po 63 dniach bohaterskich zmagań, powstanie upadło. Warszawa została niemal całkowicie zrównana z ziemią. W Warszawie straciło życie około 200 000 ludzi z czego tylko 16 000 było żołnierzami. Cudem ocaleni mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia miasta.

Pamięć i znaczenie Powstania Warszawskiego

Pomimo militarnej klęski, Powstanie Warszawskie ma ogromne znaczenie dla polskiej tożsamości narodowej. Jest symbolem niezłomności i dążenia do wolności, nawet w obliczu przytłaczającej przewagi wroga. Bohaterstwo powstańców, ich gotowość do poświęceń i walka o wolność pozostają głęboko zakorzenione w pamięci narodowej Polaków. Historyk Michał Wójciuk dodaje: "Przypuszczam, że bez Powstania Warszawskiego, bez tego etosu, które niósł ten zryw wolnościowy, to myślę, że nie bylibyśmy w stanie przetrwać komuny jako społeczeństwo"

Kolejna, w tym roku 80. rocznica Powstania Warszawskiego jest okazją do oddania hołdu tym, którzy walczyli i zginęli za wolność Polski. Od 2010 roku Powstanie Warszawskie jest oficjalnie polskim świętem państwowym, 1 sierpnia o godzinie 17:00 cała Polska zatrzymuje się na minutę ciszy, by uczcić pamięć bohaterów tamtych dni. W całej Polsce, ale przede wszystkim w Warszawie, w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na cmentarzach powstańczych (m.in. w Parku Powstańców Warszawy na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Warszawskiej Woli), odbywają się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Współczesne obchody

80. rocznica Powstania Warszawskiego to czas refleksji i pamięci. W całym kraju organizowane są liczne wydarzenia, wystawy, koncerty i projekcje filmowe. Centralnym punktem obchodów jest Warszawa, gdzie odbywają się główne uroczystość z udziałem władz państwowych, kombatantów oraz mieszkańców stolicy. Kulminacyjnym momentem obchodów będzie "Godzina W" czyli Godzina Wolności. Punktualnie o 17:00 w stolicy zawyją syreny, a cała Warszawa zatrzyma się, by uczcić powstańczy zryw minutą ciszy. Najbardziej spektakularny widok odpalanych rac o "Godzinie W" będzie można oglądać na Rondzie Dmowskiego (na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich).

Tegoroczne obchody mają również szczególny wymiar międzynarodowy. Do Warszawy przyjadą przedstawiciele państw, które wspierały Polskę w czasie II wojny światowej, a także delegacje międzynarodowych organizacji, aby wspólnie uczcić pamięć o powstańcach.

80. rocznica Powstania Warszawskiego to czas, w którym oddajemy hołd bohaterom, reflektujemy nad historią i umacniamy naszą tożsamość narodową. Powstanie Warszawskie pozostaje symbolem odwagi, niezłomności i walki o wolność, przypominając nam, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze, a jej utrzymanie wymaga ciągłego wysiłku i poświęcenia.

Fotorelacja z 80. rocznicy Powstania Warszawskiego z dnia 1 sierpnia 2024

Mieszkańcy Warszawy zgromadzeni na Rondzie Daszyńskiego

Mieszkańcy Warszawy zgromadzeni na Rondzie Daszyńskiego - 1 sierpień 2024

Mieszkańcy Warszawy zgromadzeni na Rondzie Daszyńskiego

Mieszkańcy Warszawy zgromadzeni na Rondzie Daszyńskiego - 1 sierpień 2024

Mieszkańcy Warszawy zgromadzeni na Rondzie Daszyńskiego

Mieszkańcy Warszawy zgromadzeni na Rondzie Daszyńskiego - 1 sierpień 2024

Cmentarz Powstańców Warszawy - obchody 80. rocznicy powstania Warszawskiego

Tablice z listą Poległych mieszkańców Warszawy jako część Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Obchody na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Wolii

Obchody na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli - 1 sierpień 2024

Obchody na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Wolii

Obchody na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli - 1 sierpień 2024

Płonący znicze i wieńce przy Pomniku Polegli Niepokonani na Woli

Wieńce i znicze przy postumencie Pomnika Polegli Niepokonani na Cmentarzu Powstańców Warszawy

Płonący znicze i wieńce przy Pomniku Polegli Niepokonani na Woli

Wieńce i znicze przy postumencie Pomnika Polegli Niepokonani na Warszawskiej Woli

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane


avatar2024-08-02   Agata
Z całym szacunkiem do Panów organizatorów z Ronda Daszyńskiego ale Pan na "B" mógłby oszczędzić nam wszystkim zgromadzonym swoich wywodów i mądrości co mieli na myśli Powstańcy stając do walki z okupantem, bo napewno nie to co Pan nam próbował wmówić.

W TEJ KATEGORII