data publikacji: 26-04-2020

Alarmująco niski poziom wody w Wiśle!

Po raz kolejny w tej dekadzie Wisła notuje niski poziom stanu wody. To wynik suszy z którą rok do roku zmaga się nasz kraj. Sucha zima i sucha wiosna i gorące lato to efekt zmian klimatu.

Niski poziom wody w Wiśle to sygnał dla nas, że coś niedobrego dzieje się z klimatem, a to bezpośrednio przełoży się na gospodarkę krajową. Susza, brak deszczu to kłopoty dla nas wszystkich. Pochodna suszy to wysokie ceny za warzywa, owoce ale także mięso, to także problem z wodą w wielu miastach i wsiach.

Niski poziom wody w Wiśle jest lampką bezpieczeństwa. Ta lampka bezpieczeństwa alarmuje, że czas najwyższy zacząć planować i wdrażać rozwiązania, jakie wprowadzono dekady temu m.in. w krajach południowych m.in. Hiszpanii. Dla przykładu Polska spuszcza do morza 94 procent wody, natomiast Hiszpania 45 procent wody magazynuje.

Władze ratusza uspokajają.

Niski pozom wody Wiśle sięgający obecnie około 50 cm (i z każdym dniem maleje o jakieś 1.5 cm), nie ma najmniejszego wpływu na dostępność wody w kranach, bowiem ta jest pobierana z spod dna rzeki z głębokości 4-6 metrów. Dodatkowo Warszawa może być awaryjnie zasilona tzw. Wodociągiem Północnym z ujęcia wody pobliskiego jeziora Zegrzyńskiego.

Przypominamy, że 28 sierpnia 2015 roku poziom wody w Wiśle rekordowo spadł do poziomu 26 cm. Prognozy na bieżący rok również są niepokojące, rekordowy wynik niskiego stanu wody z roku 2015 może być w tym roku pobity, to kwestia kilku dni bez opadów.

Według hydrologów czeka nas najbardziej suchy rok jaki zanotowano na przestrzeni 100 ostatnich lat.


Jaki jest obecnie obraz Wisły.

Szerokie plaże po stronie praskiej, coraz większe piaszczyste łachy, wystające kamienie, wąskie koryto rzeki, to jest obraz Wisły nie tylko na wysokości Warszawy.


Zdjęcia Wisły prezentujące alarmowo niski stan wody.

niski poziom wody w Wiśle

niski poziom wody w Wiśle

niski poziom wody w Wiśle

niski poziom wody w Wiśle

niski poziom wody w Wiśle

niski poziom wody w Wiśle

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane


avatar2020-04-27   Edyta
To już pewne promy na Wisłę "Słonka", "Pliszka", "Wilga", "Turkawka" w tym roku raczej nie wypłyną! Niski pozom wody i jeszcze zagrożenie epidemiczne.

W TEJ KATEGORII