data publikacji: 25-08-2021

Jakich pracowników szukają pracodawcy?

spotkanie pracowników i dyskusja przy tablicy

Gospodarka opiera się aktualnie na wiedzy. Nośnikiem kompetencji i doświadczenia - a zatem wiedzy - są pracownicy. Istnieją już działy gospodarki, gdzie pracodawcy poszukują dopasowanych do ich potrzeb pracowników. Jaką jednak ścieżkę zawodową należy obrać by stać się łakomym kąskiem w oczach rekruterów? Czy posiadanie szerokiej wiedzy jest aktualnie ważniejsze od kompetencji miękkich? W jaki sposób rekruterzy i pracodawcy szukają odpowiedniego kandydata na stanowisko pracy? Te wszystkie pytania zastanawiają niejednego człowieka, który właśnie poszukuje zatrudnienia.

Cechy idealnego pracownika

Najważniejszą cechą, która pozwoli zdobyć atrakcyjną posadę jest wiedza. Jednak to nie ona zazwyczaj przeważa w oczach rekruterów. Podczas przeglądania listu motywacyjnego i życiorysu sprawdzane są kompetencje, doświadczenie, ale również czy potencjalny pracownik może stać się istotną częścią zespołu ze względu na unikalne cechy, takie jak znajomość języka czy hobby. Po wybraniu najlepiej rokujących kandydatów przeprowadzane są z nimi rozmowy, których celem jest weryfikacja informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych. Dlatego nie warto kłamać, przekazując CV potencjalnemu pracodawcy. Prędzej czy później wyjdzie to na jaw i zachwieje zaufaniem przełożonego. Idealny pracownik posiada zatem wiedzę merytoryczną, ale również odpowiednie kompetencje miękkie, które odpowiadają potrzebom organizacji. W odniesieniu do każdego przedsiębiorstwa, departamentu czy nawet stanowiska pracy idealny kandydat ma inne kompetencje.

Ścieżka zawodowa - jak dobrze ją wybrać?

Istnieje pewna grupa stanowisk, na które pracodawca sam szuka odpowiednich osób do pracy. Te nie muszą się nawet kłopotać wysyłaniem dokumentów aplikacyjnych. Jak wybrać odpowiednią ścieżkę kariery? Nie podążać ślepo za modą czy trendami ,ale stać się specjalistą w swoim środowisku. Oczywiście są zawody, które rokują lepiej niż inne, gdy chodzi o sytuację na rynku pracy. Nadal rynek programistów i specjalistów od IT nie jest nasycony. Wyrastają też nowe zawody, jak specjalista od marketingu w social mediach. Warto poszukać dla siebie optymalnej drogi właśnie wśród tych nowych, nieobsadzonych jeszcze w pełni stanowisk specjalistycznych.

Badanie kompetencji przyszłego pracownika

Niezależnie od wybranej ścieżki zawodowej należy rozpocząć karierę zawodową od przesłania starannie przygotowanych dokumentów aplikacyjnych (CV i listu motywacyjnego). Jak to zrobić? Sprawdź gotowe przykłady CV na EKASA.COM.PL. Są one weryfikowane, a najbardziej atrakcyjni kandydaci zapraszani są na rozmowę, lecz nie tylko. Nadal powszechne są testy językowe czy assessment center. Dzięki nim rekruter znajdzie najbardziej kompetentną i dopasowaną do środowiska pracy osobę, która zdobędzie zatrudnienie.

W TEJ KATEGORII