data publikacji: 19-10-2020

Koronawirus przeorganizował rynek pracy! Sprawdziliśmy które zawody mają się bardzo dobrze.

W czasach obostrzeń spowodowanych koronawirusem wiele firm przestało przynosić dochody, część z nich już upadła, część firm żeby się ratować przeprowadziła falę zwolnień, natomiast na rynku pracy są branże które w dobie pandemii radzą sobie bardzo dobrze.

pracownik biurowy

Robert manager i organizator imprez targowych za pomocą portalu LinkedIn zaczął szukać nowego ciekawego zajęcia, pracy która pozwoli mu się zawodowo realizować. Nie tylko Robert, ale również my sprawdziliśmy kto w tym ciężkim czasie na rynku pracy ma szanse na zatrudnienie i wysokie wynagrodzenie.

W ogólnym spojrzeniu na rynek pracy możemy już mówić o zmianie rynku pracownika w rynek pracodawcy. Są jednak branże które w czasach koronawirusa umocniły swoją pozycję i tym samym wzrosła rola zatrudnionych tam pracowników. Chodzi m.in. o pracowników branży IT, specjalistów branży e-commerce która w do końca roku 2020 zanotuje rekordowe 100 miliardów obrotu (według prognoz na podstawie analiz sprzedaży z trzech ostatnich kwartałów). Obrót w handlu online, rok w rok do 2025, ma rosnąć skokowo co 20 procent. Branża e-commerce bije kolejne rekordy sprzedaży online, za boomem w e-commerce wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w firmach kurierskich i logistyce.

Jak już wcześniej wspomniany Robert specjalista od organizacji imprez targowych obecnie pozostaje bez pracy, jego branża podobnie jak branża rozrywkowa, eventowa, turystyczna jest obecnie mocno poobijana wręcz znokautowana. Brak perspektywy i sygnałów możliwości zaplanowania i przeprowadzenia targów branżowych, zmusza wiele osób z tej branży do podjęcia pracy w innym sektorze.

Być może podgląd na centralną bazę ofert pracy, pozwoli w tym trudnym czasie zobrazować oczekiwania pracodawców względem kandydatów. Ofert pracy jest mniej niż przed rokiem, bowiem wielu właścicieli firm m.in. przeraża widmo kolejnego zamknięcia gospodarki.

Byli pracownicy sektora rozrywkowego, wypoczynkowego, eventowego myszą dokonać wyboru, czy zaistniałą sytuację przeczekać, czy podjąć starania podjęcia pracy w innej branży, na nowym stanowisku wykorzystać zdobyte umiejętności i być gotowym na naukę nowych rzeczy.

Na rynku pracodawcy jest jedno pewne, o prace może być trudniej, na jedną ofertę pracy może aplikować większa ilość osób bezrobotnych. Dlatego tak ważne jest aby dobrze przygotować się do rekrutacji. Co można zrobić? Po pierwsze dopracować i dopasować do oferty CV. Jak przygotować mocne CV? Skorzystać z wskazówek i gotowych przykładów. Dobry CV wzór znajdziesz na Oto Kariera. Chęć i motywację zaprezentuj w dodatkowym dokumencie, wykorzystaj do tego celu list motywacyjny.

Kiedy nastąpi odbicie? Kiedy liczba ofert pracy powróci do poziomy z przed roku? Wszystko zależy od przebiegu pandemii a raczej jej końca. I tak naprawdę jak będzie wyglądał plan odbudowy dla Europy, czy fundusze będą wystarczające i czy zostaną dobrze wykorzystane, od tego będzie w dużej mierze będzie zależał rynek pracy i nasza przyszłość.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane

W TEJ KATEGORII