data publikacji: 24-03-2020

Nawet pół miliona ludzi w Polsce może stracić pracę!

Jaka czeka nas skala kryzysu? Tego jak na razie nikt nie wie, pod uwagę branych jest kilka scenariuszy, każdy z nich to złożoność kilkudziesięciu zmiennych.

rozgoryczenie po utracie pracy

Bez względu jaki scenariusz się spełni, czekają nas reperkusje w większości firm i w różnych gałęziach krajowej gospodarki. Że będzie bolało to jest pewne, pytanie jak będzie wyglądała pomoc państwa i jak to przełoży się, na ratowanie wielu rodzinnych biznesów.

Według specjalistów z Krajowej Izby Gospodarczej, utartą pracy zagrożone jest nawet pół miliona osób, takie założenia przewiduje wariant bardziej optymistyczny, bo w pesymistycznym zatrudnienie może stracić jeszcze w tym roku milion obywateli.

I bez epidemii koszty prowadzenia działalności w pierwszym kwartale znacznie wzrosły, po przez podwyżki cen za energię elektryczną, po przez wzrost składek ZUS, po przez podniesienie wynagrodzenia minimalnego. To całkiem nowa sytuacja, nikt do niej nie był przygotowany. Bez zaplecza finansowego, bez oszczędności trudno będzie zarządzać kryzysem, który będzie trawił wiele firm które po przez naczynia gospodarcze są powiązane ze sobą.

Co po linii lotniczej jak upadną biura podróży, co po biurach podróży jak hotele będą na licytacji u komornika. Są już pierwsi poszkodowani jest to m.in. branża turystyczna, branża transportowa, restauracje i bary, firmy cateringowe, hotele, firmy związane z targami i wystawami, siłownie i baseny, kina i teatry, gabinety kosmetyczne, gabinety stomatologiczne i wiele innych.

Na co obecnie czekają firmy? Na lepsze czasy. To gra na przeczekanie. To przełożone wakacje na marzec, spędzone przed telewizorem, i z myślą oby nie trwały zbyt długo. A podwykonawcy? Ci już w pierwszej kolejności stracili zlecenia i pracę.

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane


avatar2020-04-26   Bezrobotny
Tarcza Antykryzysowa 1, 2 podobno ma być 3, tylko że przy nr 2 zostałem zwolniony !!!!
avatar2020-04-10   Agata
Już jest około 0,5 mln pracowników jest za burtą, miejmy nadzieje że to koniec zwolnień. Ja jestem na urlopie zaległym a co będzie dalej??? Umowa o pracę więc w najgorszym wypadku 3 miesięczne wypowiedzenie? Czy się mylę? W sumie nie ma żadnego stanu nadzwyczajnego.
avatar2020-04-08   Edyta
Mało się mówi o programie - postojowe, poczytajcie sobie o tym 2080 zł. jak przychody spadną o minimum 15% i kilka innych warunków do spełnienia wniosek online w 10 minut.
avatar2020-03-25   Edyta
Już się zaczęły zwolnienia a to dopiero początek !!!!
avatar2020-03-24   Adam
Powiem szczerze słabo to widzę, nawet wobec najlepszych chęci samorządów czy rządu kryzys jednak dotknie polaków i Polskę. Przyzwyczajeni do wygodnego życia z dodatków, będziemy musieli to wszystko oddać z nawiązką w najbliższym czasie. Pewnie wzrosną podatki no bo jak zapełnić budżet i kredyty które trzeba będzie spłacać.
avatar2020-03-24   F
Podobno KRUS został zniesiony na II kwartał? Co z ZUSEM ?

W TEJ KATEGORII