data publikacji: 19-04-2020

77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W samo południe o godzinie 12:00 dnia 19.04.2020 zawyły syreny w Warszawie, oddając hołd wszystkim tym, którzy stanęli do walki z nazistowskim okupantem w roku 1943 podczas wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Powstanie wybuchło w trakcie wdrażania zarządzonej przez Heinricha Himmlera operacji całkowitej likwidacji getta, 19 kwietnia 1943 w wigilię żydowskiego święta Pesach, w trakcie gdy w tzw. getcie szczątkowym pozostało około 50-70 tysięcy europejskich Żydów (w szczycie w getcie było nawet pół miliona Żydów).

Powstanie w getcie warszawskim, było demonstracją heroicznego oporu. Żydzi podjęli nierówną walkę ze swoimi oprawcami, tym samym nie godząc się na śmierć w obozie koncentracyjnym. Wybrali śmierć w walce, a nie w obozie zagłady. Powstanie w getcie warszawskim było aktem najwyższej odwagi głównie dlatego, że walczący młodzi mężczyźni i kobiety od pierwszych chwil wiedzieli, że nie mają nadziei na zwycięstwo. Powstanie w getcie upadło 16 maja 1943. Getto zostało zrównane z ziemią, a teren był przygotowywany pod ogromny park imienia Himmlera.

getto warszawskie

Ponad 7 000 mieszkańców getta zginęło podczas pacyfikacji powstania. Pozostałe 57 000 zostało ujętych i zamordowanych po z terenem getta lub w getcie, lub zesłanych do obozu zagłady w Treblince.

Mimo tragicznego finału, powstanie w getcie warszawskim pozostawiło po sobie trwałe dziedzictwo. Było to największe powstanie żydowskie w II wojnie światowej, powstanie w getcie warszawskim inspirowało młodzież żydowską - w gettach od Lwowa poprzez Będzin do Białegostoku.

Do wybuchu II wojny światowej Żydzi mieszkali w Polsce od ponad 1000 lat. Około 10 procent mieszkańców w przedwojennej Polsce było Żydami. Żydzi zamieszkiwali głównie w miastach i miasteczkach. Przykładowo, przed wojną tylko w Nowym Jorku mieszkało więcej Żydów niż w Warszawie, w której mieszkało około 355 000 Żydów, stanowiło to około 30 procent populacji stolicy Polski. Żydzi stworzyli bogatą i różnorodną kulturę, coś co naziści postanowili całkowicie zniszczyć.


Mapa granic getta warszawskiego i lista tablic upamiętniających



Tu był mur getta warszawskiego!

granica muru getta warszawskiego

Komentarze

Treść komentarza*:
Podpis:
 
= (oblicz)  
* spam i komentarze obraźliwe będą usuwane

W TEJ KATEGORII